reklama

Kam kráča naše školstvo?

Podľa prvých medializovaných návrhov ministerstva školstva kariéra učiteľa bude odstupňovaná. Od prvého stupňa – začínajúci učiteľ až po piaty stupeň – učiteľ expert. Na tretí až štvrtý stupienok sa učiteľ dostane po získaní takzvanej 1. a 2. atestácie. Zámerne píšem takzvanej, lebo zatiaľ mi nie je jasné či sa jedná o skúšobný proces podobný lekárskej či lekárnickej atestácii alebo o odmenu za nazbieranie bodov na školeniach, tu nazvaných kredity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Napadá ma slovné spojenie „poctivo myslené“, „úprimná snaha o zlepšenie“ a podobne. Tieto prívlastky zrejme, ba až takmer stopercentne padnú pri hájení „reformy“. Každá vláda má svoj slovník, aj tá dnešná.

„Po atestácii môžu učitelia požiadať o zvýšenie platu. Učitelia tiež po novom budú dostávať rôzne príplatky, nielen osobný, ako doteraz.“ - citácie z článku „Aj učitelia budú získavať atestácie“ z denníka Sme. Popritom je už rok verejnosť masírovaná zverejnenými správami o tom, ako učiteľské platy výrazne vzrastú. Realita? Osobné príplatky na škole, kde momentálne učím (jedná sa o gymnázium) sú nulové. Môj čistý príjem je nominálne nižší ako pred dvoma rokmi. Čím vonkoncom nechcem povedať, že vtedy bol dostatočný.

Dovolím si urobiť malú exkurziu do minulosti. Asi pred desiatimi rokmi hrozil štrajk učiteľov za zvýšenie miezd. Nie politický ako vlani, keď odborársky bosovia v rámci svojich ambícii zneužili členskú základňu. Hovorilo sa o forme neuskutočnenia maturitných skúšok. Vtedajšie vedenie odborov (žeby to isté čo dnes? Ani neviem, odborár našťastie nie som) iniciatívu zdola nepodporilo. Asi im vtedajší premiér Vladimír Mečiar vyhovoval viac ako dnešný Mikuláš Dzurinda. Ktovie. V každom prípade si pamätám, ako pozvaný vysoký odborársky funkcionár na škole, kde som vtedy pôsobil, vyvracal učiteľom zmysel štrajku.

Konfrontáciu v rezorte školstva napokon odvrátilo ministerstvo, keď vymyslelo systém kvalifikačných skúšok. Za absolvovanie prvej kvalifikačnej skúšky nasledovala odmena vo forme postupu do vyššej tarifnej triedy. Pár stovák na viac! Dokonca učiteľ s titulom Dr. postupoval priamo. Rozdeľuj a panuj zabralo. Časť učiteľov sa uspokojila, časť poreptala, zvyšok mávol rukou a štát – zamestnávateľ ušetril. Doplatili študenti a žiaci, úpadok školstva pokračoval. Takmer všetci učitelia postupne absolvovali skúšku, ktorá vraj mala byť nadstavbou ich vysokoškolského štúdia. Väčšina z nich ju vykonala na metodických centrách. Tie mali v absurdnom systéme štátnych inštitúcii o robotu postarané a ešte v ňom svojim významom povýšili nad univerzity.

Som skeptický a v novom systéme atestácií nevidím nič nové a problémy slovenského školstva riešiace. Vzrastú výdavky na réžiu, niektoré inštitúcie, a nie len štátne, budú mať o prácu (a príjem) postarané, masmédia budú informovať o „raste“ platov učiteľov, všetci budú hovoriť o prínose pre školstvo. Pre to školstvo, z ktorého opäť potichu odíde časť kvalitných ľudí za lepším (minimálne aspoň nie podpriemerným) príjmom. Len na margo, myslí sa príjmový priemer celej populácie, nie priemer vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Pokiaľ sa štát nerozhodne investovať do školstva okrem politických hesiel a otrepaných fráz aj skutočné peniaze (nie drobné), úroveň školstva na Slovensku neudržíme ani na terajšej úrovni. Dom sa nestavia od strechy a už vôbec nie zadarmo.

Rastislav Polcer

Rastislav Polcer

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

fanúšik histórie Zoznam autorových rubrík:  cestovanieekonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu